مقالات علمی، پژوهشی، درسی

توصيه‌هاي قبل از امتحانات
درج شده در تاریخ 1394/10/01 توسط انصاري.

گروه بندی

لیست مقالات
وقتي درسي را دوست ندارم
تاریخ درج مقاله: 1394/10/29
سخت اما لازم
تاریخ درج مقاله: 1394/10/27
درست مثل چاي ريختن
تاریخ درج مقاله: 1394/10/25
همگام با امتحانات
تاریخ درج مقاله: 1394/10/02
راهكار موفقيت در نيم سال اول
تاریخ درج مقاله: 1394/10/02
توصيه‌هاي قبل از امتحانات
تاریخ درج مقاله: 1394/10/01
زندگينامه شهداي كربلا
تاریخ درج مقاله: 1394/07/25
فلسفه عزاداري 1400 ساله
تاریخ درج مقاله: 1394/07/25
پاسهاي واليبالي
تاریخ درج مقاله: 1394/07/25
افزايش سرعت و قدرت در جودو
تاریخ درج مقاله: 1394/07/25
دوستي از ديدگاه اسلام
تاریخ درج مقاله: 1394/07/25
اعمال ذي‌الحجه
تاریخ درج مقاله: 1394/06/22
دحوالارض
تاریخ درج مقاله: 1394/06/17
روش مطالعه تک تک دروس کنکور
تاریخ درج مقاله: 1394/06/14
تاثیر نماز بر سلامت روانی كودكان
تاریخ درج مقاله: 1393/09/24
اسرار موفقیت در تحصیل
تاریخ درج مقاله: 1393/09/15
مدیریت زمان
تاریخ درج مقاله: 1393/09/15
خلاصه نویسی
تاریخ درج مقاله: 1393/09/15

بنام خدا

توصيه‌هايي در مورد امتحانات

هر کس ممکن است هنگام امتحان دچار نگرانی می‌شود. درواقع نمی‌توان کسی را پیدا کرد که روز امتحان ذره‌ای نگرانی نداشته باشد. البته کمی اضطراب بد نیست؛ زیرا بدون وجود آن انگیزه‌ای برای مطالعه‌ی مثلاً یک کتاب تاریخی پر از نام و تاریخ باقی نمی‌ماند؛ اما باید بتوان این اضطراب را کنترل کرد. قبل از هر چیز باید گفت حتی اگر امتحان را خوب ندادید، دنیا که به آخر نمی‌رسد؛ بنابراین با این فکر می‌توانید خود را کمی آرام کنید؛ اما قبل و روز امتحان و پس از آن چگونه می‌توانیم آرامش خود را حفظ کنیم؟

برای امتحان آماده باشید

اولین و مهم‌ترین کار قبل از برگزاری امتحان، آماده شدن برای آن است؛ بنابراین همیشه درس‌ها را به‌موقع بخوانید و چیزی را از قلم نیندازید.

غذا و امتحان

قبل از این‌که سر جلسه‌ی امتحان حاضر شوید، غذاهای انرژی‌زا مصرف کنید، البته مراقب باشید معده‌تان را بیش از حد پر نکنید تا سر جلسه‌ی امتحان خواب به سراغتان نیاید. گرسنه ماندن هم موجب حواس‌پرتی و عدم تمرکز می‌شود. میوه‌ها و پروتئین منبع خوبی از انرژی هستند. از مصرف کربوهیدرات‌ها مثل برنج و سیب‌زمینی که شما را خواب‌آلود می‌کند، اجتناب کنید. اگر امکان دارد یک بطری آب با خود داشته باشید. هم‌چنین چای و قهوه ننوشید.

خوب بخوابید

قبل از امتحان باید خوابی کافی و باکیفیت داشته باشید؛ بنابراین لازم است هشت ساعت بخوابید. هرگز مطالبی را که برای امتحان خوانده‌اید، موقع خواب با خود مرور نکنید. رختخواب محل استراحت و آرامش است نه میز کار.

ورزش کنید

حرکات فیزیکی باعث می‌شود خستگی از وجودتان رخت بربندد و سرشار از انرژی شوید. اگر در هوای آزاد ورزش کنید می‌توانید از مزایای تنفس در هوای تازه نیز بهره‌مند شوید.

شاد باشید و بخندید

تجربه ثابت کرده است که خندیدن اضطراب را از بین می‌برد؛ بنابراین کتاب طنز بخوانید یا به دیدن برنامه‌های خنده‌دار بروید. دوستان شوخ‌طبع هم می‌توانند شما را آرام سازند.

آرام باشید

یک ساعت قبل از امتحان آرام بگیرید. درواقع با خواندن مطالب بیش‌تر و تکرار بخش‌هایی که مطالعه کرده‌اید به خودتان فشار نیاورید و باعث اضطراب بیش‌تر خود نشوید. نسبت به هر چه آموخته‌اید اعتمادبه‌نفس داشته باشید و سعی کنید تصویر یک رودخانه‌ی آرام یا منظره‌ای زیبا را در ذهن خود تجسم کنید و خود را آماده کنید تا بهتر از همیشه امتحان بدهید. یادتان باشد یک ذهن خسته نمی‌تواند سر جلسه‌ی امتحان درست عمل کند.

تمرکز کنید

ذهنتان را از هر چه آشفته‌تان می‌کند، پاک سازید و به مسائلی که حواستان را از امتحان دور می‌کند نیندیشید.

روز امتحان

کارهایی که باید روز امتحان و در حین آن انجام دهید، مهم است. حواستان باشد که هر چه را لازم دارید با خود بردارید: از مداد، پاک‌کن و خودکار گرفته تا کارت ورود به جلسه و هم‌چنین ساعت مچی‌تان. این کارها را برای دقیقه‌ی آخر نگذارید؛ زیرا هیچ چیز به اندازه‌ی آماده شدن دقیقه‌ی نود روز امتحان فرد را مضطرب نمی‌کند.

وقتی سر جلسه، برگه‌ی امتحانی را به شما دادند، به تمام سؤال‌ها نگاه اجمالی داشته باشید تا بتوانید وقت را برای پاسخ‌گویی به بهترین شکل ممکن تقسیم کنید. ابتدا سؤال‌هایی را پاسخ دهید که به‌خوبی می‌دانید. این کار اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد و باعث می‌شود مغزتان بهتر کار کند. هرگز خودتان را به دلیل فراموش کردن مطلبی یا نخواندن آن سرزنش نکنید، این کار هیچ کمکی به شما نمی‌کند. یادتان باشد اکنون برای فکر کردن به این چیزها دیگر خیلی دیر است.

وقتی سؤال‌ها را بررسی می‌کنید به بخش‌هایی که پاسخ‌های کوتاه نیاز دارند توجه کنید. سپس به سؤال‌های طولانی‌تر پاسخ دهید.

اگر در کنار هر سؤال، نمره‌ی مربوط به آن ذکر شده است، ابتدا سؤال‌هایی را پاسخ دهید که بیش‌ترین نمره را دارند؛ زیرا شما می‌توانید با آسودگی خاطر و در زمان بیش‌تر آن‌ها را حل کنید.

به سؤال امتحانی خوب دقت کنید تا واژه‌های مهم و کلیدی را دریابید. سؤال‌ها را به‌دقت بخوانید تا پاسخ صحیح بدهید. بزرگ‌ترین مشکلی که معلمان گزارش می‌دهند درست نخواندن سؤال‌ها از سوی دانش‌آموزان است. دقیقاً پاسخ چیزی را که خواسته شده است بدهید تا نمره‌تان کم نشود.

در پایان امتحان حتماً پاسخ‌ها را دوباره مرور کنید تا چیزی از قلم نینداخته باشید.

اگر سر جلسه‌ی امتحان آن‌قدر اضطراب داشتید که احساس کردید ذهنتان خالی شده است، خودکارتان را روی میز بگذارید و نفس عمیقی بکشید و به صندلی‌تان تکیه داده و کمی آرام بگیرید. پس از چند دقیقه به آرامی سؤالی را که می‌خواهید پاسخ دهید، بخوانید و احتمال دارد که پاسخ آن به یادتان بیاید. در غیر این صورت جای آن را خالی گذاشته و سراغ سؤال دیگر بروید. شاید در انتها، وقت اضافه آوردید و توانستید روی آن بیش‌تر فکر کنید.

اگر وقت کم آوردید و متوجه شدید نمی‌توانید تمام سؤال‌ها را جواب دهید، زمان باقی‌مانده را بین آن‌ها تقسیم کنید و نکاتی را برای هر یک خلاصه‌وار بیاورید تا از هر کدام حداقل نمره را بگیرید.

معمولاً وقتی امتحانی برگزار می‌شود، دوست داریم از باقی دانش‌آموزان در مورد پاسخ‌ها بپرسیم. این کار را نکنید؛ زیرا با شنیدن پاسخی غیر از پاسخ خودتان به‌شدت نگران می‌شوید و اضطراب سراغتان می‌آید و اگر روز بعد، امتحان دیگری داشته باشید، نمی‌توانید تمرکز حواس داشته باشید؛ بنابراین این امتحان را فراموش کنید و خود را برای امتحان روز بعد آماده کنید.

 

 

 

 

منبع سايت قلم‌چي